Jak výpadaly pružiny v minulostí?

Jsme jístý, že nikdo z Vás neví jak a kde vznikla úvodní na světě pero. Dohadujeme se též, že nikdy jste nepřemyšlejí o peru jako o něčím významným. Je to vaší omyl. Kdyby ne pružiny spousta předmětů, kterých uživáme každý den absolutně by nefungovalo. Myslíme, že pera zasluhují na to, aby pochopít jak jsou důležité pro lídi.

Začatek pružin

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Měli byste pochopit, že výroba per koná se už dlouhé léta ba i věky. Víme, že kdy to čtete jste skutečně udivený a hloubate jak je to vůbec možne. Vynasnažime se krátce Vám to objasnit.

Už několik věků zpátky zužitkované zůstalo pravidlo fungovaní pružiny. Myslíme tady o oblouku, ve kterým ma místo náhlé vybíjení akumulované energie. Pravidlo fungovaní pera použivané bylo také v některých pastech na zvířata, které obsahovaly silně napjaté dřevené pruty. V římském období na metaní balistických střel, během bitev na vodě, byla použiváná elasticita

ohnutých desek. Můžeme říct, že byla to úvodní ploché pero. Kolem roku 1485 Leonardo da Vinci udělal projekt, ve kterým do velké kuši, která byla oblehácí zbraní, dodál něco, co dnes můžeme pojmenovat žánrem listové pružiny. Je nutné také zmínit o miniturní kuše z oceli, která byla vynalezená španělskými Maurama v XV. století. Kuše byla tak drobná, že možne bylo ukrýt jí v rukavě. Okolo roku 1500 pružina vystupuje v nové podstatné podobě, myslíme tady o pružině spirálové, která pozdějí hrála podstatnou role pramenu energie v hodinách.

Pružiny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Víc než sto let pozdějí, v roce 1616 Veranzio Fausto, který byl autorem díla o strojech, nakreslíl kresbu povozu na pružinach. Padésat let pozdějí pera z oceli byly už uživané v povozéch. Už pod konec XVIII. století existovalo pero vinuté, které – jak můžeme připouštět – povstalo z pružiny spirálné. Asi roku 1800 Joseph Bramah vybudoval mašinu na navíjení takových pružin. Jestli jde o čalounické pera to vzniklý v roce 1826 v Anglie.

Ukázali jsme tady kratcé historie vzniku pružin – Jak můžete si všimnout je ona velmi interesantní. Jsme jístý, že nevěděli jste, že už pár věků lidé použivájí pera. Jasně kdysi vypadalo to zcela jinak než dnes. Všechno proto, že technika rozvinula se a současná výroba a použivaní pružin je povšednější.